SET-12060A 60W Triac/ELV/MLV Constant Voltage LED Driver, Dimmable Power Supply for Strip Lighting Compatible with Lutron&Leviton Dimmers, 12V 24V DC Output
★★★★★ 5.0 39 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by frankfurtersprungfeder.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Specification - SET-12060A - 12VDC Output at 5A, 120VAC Input, Max 60W SET-24060A - 24VDC Output at 2.5A, 120VAC Input, Max 60W SET-24096A - 24VDC Output at 4A, 120VAC Input, Max 96W Dimming - Triac/ELV/MLV Compatible with Lutron&Leviton Dimmers UL Listed and Damp Rated Dimensions - 2.84x1.54x0.9" + 18AWG - 3" Leads
  • Voltage Support: Operates efficiently on 120VAC input, making it versatile for different settings.
Model SET-12060A, SET-24060A, SET-24096A
Brand Name Generic
Item Weight 0.75 Pounds
Part Number SET-12060A
Manufacturer Generic
Power Source Corded Electric
Current Rating 5 Amps
Specification Met UL
Included Components Power Supply
Item Dimensions D x W x H 2.83"D x 1.53"W x 0.89"H
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
39 ratings | 16 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (35)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (4)