LCD Controller for iPad 1 2 Panel 9.7" LTN097XL01 HDMI Input Driver Board
★★★★★ 4.5 22 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by frankfurtersprungfeder.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
A great set of easy-reassembling LCD controller kit which is used to turn a bare ipad1/ 2 LCD panel into monitor. You will be a surprised that bare LCD will be in good use, and no longer be wasted. It supports ipad1/ 2 LCD panel only. Important Note: - This kit only for ipad 1/ 2 LCD panel (LTN097XL01 series) - It DOES NOT support touchscreen function. - Video cable and Power adaper are NOT included - Supplier may update LCD controller board sometimes, so they may not be same as the picture - ipad 1/ 2 LCD panel is 4"3 1024 x 768, not fully support 16:9 video - If you are not specialized in electronics or have doubts in operation, please CONTACT US, we are not responsible for wrong operation Packing List (bulk pack): - 1 x LCD controller kit Features: - This board has been widely used with drone, industrial display, medical display... etc - HDMI/ VGA input, panel resolution is 1024 x 768- 3.5mm jack support audio output - When it is in standby mode or no HDMI input, there will be no signal - Support LCD model: -- LTN097XL01-A01/ A02/ B01/ H01 - Board size: 105 x 55mm (4.13 x 2.17 inch) - Power input: 12V 3A (power adapter is NOT included)
  • LCD driver board for 9.7inch iPad 1/ 2 display panel
  • Resolution is 1024 x 768 (4:3 ratio)
  • NOT support touchscreen function
  • HDMI or VGA video input, 3.5mm audio output
UPC 634759457879
Brand QAREQU
Generation 1st Gen, 2nd Gen
Model Name lcd0035
Item Weight 0.07 Kilograms
Screen Size 9.7 Inches
Aspect Ratio 4:3
Display Type LCD
Manufacturer Orange Juice Technology Co., LTD.
Model Number lcd0035
Warranty Type Manufacturer's warranty
Headphones Jack 3.5 mm
Processor Brand Orange Juice Technology Co., LTD.
Operating System Windows
Native Resolution 1024×768
Compatible Devices iPad 1, iPad 2
Hardware Interface HDMI, VGA
Graphics Description Integrated
HumanInterface Input Buttons
Age Range Description Adult
Memory Slots Available 1
Supported Audio Format MP3, AAC, WAV
Connectivity Technology HDMI
Memory Storage Capacity 8 GB
Display Resolution Maximum 1024 x 768 Pixels
Display Refresh Rate in Hertz 60
Item Dimensions L x W x Thickness 4.13"L x 2.17"W x 0.08"Th
Other Special Features of the Product Touchscreen
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
22 ratings | 9 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (18)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)