1PCS Three Phase Bridge Rectifier 100A MDS100A1600V
★★★★★ 4.6 95 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by frankfurtersprungfeder.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Diodes RectifiersMDS100A 3-Phase Diode Bridge Rectifier Diode Bridge 100A 1600V MDS100A1600V3 Materials for choosing: Copper/Brass/AluminumFeatures:Conversion of an alternating current input into a direct current outputWell welded structure with good temperature and power cycling abilityLarge over-current capacity, good heat dissipation and low voltage dropIsolated mounting base 2500VWelding machineSpace and weight savingsSpecifications:Material: Metal, plasticModel: MDS100AMaximum Average Forward Rectified Current: 100AVoltage: 1800V/1600V/1200V/Phase: 3-phasePin: 5Size: 8*4*3cm/3.1*1.6*1.2inHole Diameter: 0.6cm/0.2inQuantity: 1Weight: 132g(approx.)Package Includes:5 x Bridge RectifiersApplication1.AC/DC Motor drives3.Welding Machine4.DC supply for PWM inverter
  • Diodes Rectifiers
Brand JUCMJXQEQ
Model JUCMJXQEQ
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer JUCMJXQEQ
Item model number JUCMJXQEQ
Package Dimensions 1.18 x 0.79 x 0.39 inches
Manufacturer Part Number JUCMJXQEQ
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
95 ratings | 39 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (80)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (10)