1pc APBB-22N-25N Start-Stop Double Pushbuttons Switch with LED Lamp(Mounting Hole 22mm 25mm)(DC12/24/36 AC220/380V)(1pcs,380V)
★★★★☆ 4.0 54 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by frankfurtersprungfeder.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Pushbutton SwitchesBulb Light Rating Voltage220V ACMount Hole Diameter2.2cm / 0.87"(7/8")Fit Panel Thickness0.5cm / 0.2"Size7.3 x 5.5 x 3.1cm / 2.9" x 2.2" x 1.2"(L*W*T)MaterialPlastic, Electric PartsColorBlack, YellowWeight63gPackage Content1 x Double Head Push Button Switch w IndicatorDescription:6 screw terminals.The Double Pushbuttons Switch with built-in 220V AC lamp indicator is widely used in the industrial and high cose-effective.The Double Press Push Button Switch can used below for controlling in electromagnetic starter, Contactor, Relay and other electric circuits.The buttons with indicator light can be used in the fields, where is indicated by signal light==========Hign-concerned Chemical : NoneMaterial : PlasticSwitch Type : Push Button SwitchModel Number : APBB-22N-25NFeatures : 1NC/1NOItem Type : SWITCHES
  • Pushbutton Switches
  • 1pc APBB-22N-25N Start-stop Double Pushbuttons Switch With LED Lamp(Mounting hole 22mm 25mm)(DC12/24/36 AC220/380V)
Color 380V
Model ZDAVSFR
Brand Name ZDAVSFR
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 50 Grams
Manufacturer ZDAVSFR
Number of Items 1
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
54 ratings | 22 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (41)
4 stars
8% (4)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (6)